MPEC Olsztyn

Dobra, nowa energia w komunikacji wizualnej

Klient MPEC Olsztyn
Zakres Branding & Print & Strategy
Kraj Polska
Sektor Energetyka

Zadanie, przed którym stanęliśmy, obejmowało stworzenie nowej wersji logo, przywołującego skojarzenia z wcześniejszym znakiem użytkowanym od ponad 30 lat. Następnie opracowaliśmy księgę identyfikacji wizualnej, która od teraz wyznacza nowoczesny i spójny kierunek komunikacji marki.

Nasz klient był bardzo przywiązany do swojego logo i nie chciał, by uległo drastycznym zmianom, argumentując to faktem dużej rozpoznawalności znaku na lokalnym rynku. Mając na względzie jego troskę o swoją budowaną przez lata pozycję na rynku nie tylko regionalnym, dokonaliśmy dokładnej analizy, w której zlokalizowaliśmy słabe strony znaku i rozbiliśmy go na poszczególne elementy.

Podjęte działanie pozwoliło nam na zachowanie podobnej budowy obowiązującego znaku – głównej części typograficznej „MPEC” i  dopisku „Olsztyn”. Owal, który „zamykał” całą formę i generował problemy z czytelnością znaku przy mniejszych rozmiarach, został przekształcony w symbol „stopni” Celsjusza. Uzyskaliśmy w ten sposób otwartą i bardziej skalowalną wersję znaku.

Skojarzenia zawsze odgrywają znaczącą rolę podczas projektowania komunikacji wizualnej. Nie inaczej było w przypadku naszego projektu. Chcieliśmy wyróżnić naszego klienta na tle branży ciepłowniczej, która wykorzystuje bardzo ograniczoną symbolikę: motywy płomienia, rury ciepłownicze, strzałki w różnych konfiguracjach. Poszliśmy odmienną drogą:
Ciepło – Temperatura – Jednostka temperatury – Skala Celsjusza
Naszym zadaniem było także poprawienie skalowalności znaku, dlatego stworzyliśmy 6 różnych wersji przystosowanych do ekspozycji na różnych materiałach promocyjnych. Dodatkowo, dla każdego z zaproponowanych układów, przygotowaliśmy różne wersje kolorystyczne. Wersja główna występuje z pełną nazwą przedsiębiorstwa i przeznaczona jest do stosowania na najbardziej reprezentatywnych materiałach. Wersje uproszczone i minimalistyczne znajdą zastosowanie tam, gdzie istotna jest prostota i mniejszy rozmiar znaku np. znakowanie odzieży, gadżetów.
Symbol „Stopni”, wyglądający jak pogrubiony okrąg, stanowi kluczowy element identyfikacji wizualnej i to właśnie na nim należy opierać kreacje graficzne. Z czasem ten element będzie się jednoznacznie kojarzył z MPEC Olsztyn.
Zdjęcia powinny wchodzić w „interakcje” z okręgiem lub jego elementem. Taki zabieg tworzy przykuwającą uwagę grafikę i jest charakterystycznym elementem nowej identyfikacji wizualnej.
Kolor zielony nawiązuje do ekologii, dbałości o zrównoważony rozwój. Symbolizuje przemiany i nowe kierunki rozwoju MPEC z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ograniczających emisję szkodliwych substancji do środowiska.
Form

Potrzebujesz naszej pomocy? Chętnie dowiemy się więcej!

Form